Predmet nášho záujmu
Hoci rešpektujeme klimatický aktivizmus ako prirodzenú a potrebnú súčasť nevyhnutnej veľkej spoločenskej rekonštrukcie, naša snaha sa sústreďuje na odbornú, systémovú prácu založenú na odborných argumentoch a vzájomných interdisciplinárnych súvislostiach.
HROZBY
Úplne prvým krokom prípravy spoločnosti na klimatické zmeny musí byť analýza a predikcia hrozieb. Aby sme vedeli navrhovať opatrenia, musíme mať predstavu o tom ako sa zmenia naše životné podmienky v nadchádzajúcich desaťročiach.
STRATÉGIE
Druhým krokom prípravy na klimatické zmeny je stanovenie stratégií, možností a priorít. Spoločnosť sa nedokáže ani z finančného ani z časového hľadiska pripraviť na 100%. Preto je nutné stanoviť si základné plány, priority a tých sa držať a neimprovizovať.
RIEŠENIA
V zmysle stanovených stratégií potrebujeme komplexnú databázu opatrení stavebno-technických, legislatívnych, a organizačných, dostupnú pre odborníkov a verejnosť. Táto musí obsahovať riešenia zoradené podľa priority a investičnej náročnosti.
APLIKÁCIE
Nie všetky stratégie a riešenia sa dajú alebo je nutné aplikovať vo všetkých prípadoch. Preto je nutné navrhnúť spôsoby aplikácie pre jednotlivé prípady podľa rozsahu, typu budovy a sídla, lokálnych podmienok, hrozieb, možností a dostupnosti technických riešení.
Úrovne nášho záujmu
Hľadáme riešenia aplikovateľné na čo najmenšej úrovni až po budovu a jednotlivca, avšak výlučne v kontexte celospoločenských, krajinných a sídelných kontextov.
SPOLOČNOSŤ
Zachraňujeme spoločnosť, nie budovy a planétu. Preto práve spoločnosť musí prejsť základnými adaptačnými zmenami.
KRAJINA
Krajina je zdroj života, ktorí veľmi trpí klimatickými zmenami a je nutné tento zdroj ochrániť vo vlastnom záujme.
SÍDLO
Mestá sú najzraniteľnejším životným priestorom. Ich adaptácia je preto jedna z najdôležitejších.
OBYDLIE
Byty a domy nie sú len nástroj nášho pohodlia a estetického vyžitia, ale v prvom rade bezpečným domovom.
Oblasti nášho záujmu
Jedinou cestou k úspešnej adaptácii je aktívna interdisciplinárna spolupráca. Vzhľadom na časový tlak a obmedzené zdroje už spoločnosť nemá luxus, aby jednotlivé disciplíny pôsobili izolovane a oddelene od seba.
Architektúra a urbanizmus
Tvar, forma, funkcia našich budov a ulíc sú základným nástrojom budovania odolnosti urbanizovaného prostredia voči hrozbám, spojených s klimatickými zmenami.
Konštrukcie pozemného staviteľstva
Technické charakteristiky budov je nutné posudzovať a navrhovať podľa predikcie budúcich klimatických a spoločenských podmienok, a nie podľa noriem a zákonov tvorených v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
Technické zariadenia budov
Ľudstvo vytvorilo úžasné technologické možnosti, ktoré je nutné aplikovať do budov v čo najlepšej možnej miere za účelom budovania energetickej úspornosti a bezpečnosti.
Zdroje energie a energetická bezpečnosť.
Energetická sebestačnosť celkov a jednotlivcov je základný predpoklad adaptácie. Obnoviteľné a decentralizované zdroje pokrývajúce minimálne pre základnú časť energetickej potreby sú cestou k energetickej bezpečnosti.
Krajinné inžinierstvo
Zeleň a úžasná schopnosť prírody adaptovať sa na zmeny musia byť našou inšpiráciou a našim nástrojom na prežitie.
Vodný manažment
Jednou z najväčších výziev adaptácie na klimatické zmeny je zabezpečenie vodných zdrojov. Voda je najcennejšia kvapalina na zemi a podľa toho sa k nej musíme správať.
Ochrana kultúrneho dedičstva
Cieľom adaptačných opatrení nie je iba zabezpečiť prežitie druhu Homo sapiens ako takého, ale skôr zachovať ľudstvo ako civilizáciu, ktorá sa vyvíjala tisíce rokov a nesie so sebou kultúrne dedičstvo nesmiernej hodnoty.
Strojárstvo
Základnou adaptačnou stratégiou je transformácia spoločnosti, pri dôvere v realistický technologický pokrok, avšak bez prehnaného technologického optimizmu. Bez nových efektívnych technológií, strojov a zariadení by udržanie súčasnej vyspelej civilizácie mohlo byť problematické. Je však dôležité, aby sme pri tomto procese zohľadnili aj ďalšie aspekty, ako je udržateľnosť a zvýšenie environmentálnej zodpovednosti spoločnosti.
Psychológia a sociológia
Hrozby spojené s klimatickými zmenami majú výrazný vplyv na naše psychické zdravie. Údajne 70% obyvateľov Slovenska je znepokojených klimatickými zmenami. Je zrejmé, že adaptácia na tieto zmeny vyžaduje duševne zdravé a odolné obyvateľstvo.
Potravinová bezpečnosť.
Presúvanie potravín po celej planéte je nie len ekologickou tragédiou, ale v prípade krízových situácii neschopnosť zabezpečiť potraviny z lokálnych zdrojov môže byť nepredstaviteľnou bezpečnostnou hrozbou.
Verejné zdravie a medicína
Obdobia horúčav, pandémie, migrácia subtropických a tropických živočíšnych druhov, to všetko predstavuje nesmierne výzvy pre verejné zdravotníctvo.
Ochrana osôb a majetku
Nárast energetickej chudoby, nestabilita energetických zdrojov, polarizácia spoločnosti a rýchle zväčšovanie sociálnych rozdielov spolu s potenciálnymi ozbrojenými konfliktmi v susedných krajinách nevyhnutne zvyšujú riziko konfliktov v našej spoločnosti a A budú pravdepodobne ohrozovať individuálnu bezpečnosť.
Civilná ochrana a krízový manažment
Nesporné je, že nielen povodne a lokálne dlhodobé výpadky elektrickej energie, ale najmä pandémia, vojna na Ukrajine a hrozba energetického kolapsu dokonale odhalili dlhodobú, úplnú nepripravenosť spoločnosti a štátu na akúkoľvek krízovú situáciu.
Informačné technológie
V súčasnej situácii nás sprevádza vplyv priemyselného veku, ktorý sa zameriava na výrobu a prenášanie fyzickej hmoty, spolu s nadobúdaním materiálneho bohatstva a využívaním fosílnych palív. S nástupom informačného veku sa síce zefektívnili niektoré rizikové aspekty priemyselného obdobia, no zároveň nám informačné technológie ponúkajú jediný globálne akceptovaný nástroj na zvrátenie týchto trendov.
Masmediálna komunikácia
Vo verejnom priestore stále intenzívnejšie cítiť prítomnosť dvoch rozdielnych skupín s protichodnými názormi. Prvú skupinu tvoria ľudia, ktorí stále veria, že klimatické zmeny nie sú významným problémom a že nie je potrebné podniknúť žiadne kroky, pokiaľ je to z marketingového hľadiska vhodné, prípadne využiť tzv. "greenwashing". Druhú skupinu tvoria jednotlivci, ktorí sú frustrovaní nečinnosťou, slepotou, či pokrytectvom prvej skupiny. Je výzvou mobilizovať celú spoločnosť k zmysluplnej aktivite a prehodnoteniu priorít s pokojným a racionálnym prístupom, bez vytvárania strachu a polarizácie v spoločnosti.
Mobilita
Jednou z hlavných výziev súčasnosti je vyvážiť snahu minimalizovať ekologickú stopu dopravy so zabezpečením slobody pohybu pre všetkých občanov a zároveň zabrániť tomu, aby sa individuálna motorizovaná doprava stala luxusom dostupným iba pre hornú vrstvu spoločnosti.
Alternatívne neštandardné riešenia
Na hnutia a životné postavenie, ako je "preperstvo" a "off-grid survival", možno pozerať rôznymi spôsobmi. Niektorí ich môžu vnímať ako paranoidné, no zároveň je možné nájsť v ich znalostiach adaptívne nástroje, ktoré možno využiť v bežnom živote, najmä pri rozumnej príprave na možné krízové situácie.