top of page

MANIFEST IAACC

Naše ciele a naša práca vychádzajú zo základných hodnôt, pravidiel a premís, bez ktorých by nebolo možné zabezpečiť zmysluplné smerovanie našej cesty k spoločnému cieľu, ktorým je pripraviť naše domy, ulice, mestá, krajinu, spoločnosť a občana na klimatické zmeny.

Základné princípy práce IAACC
1
Zakladáme si na vedeckých dôkazoch.

Sme odborníci, profesionáli a akademici, ktorí svoje názory a tvrdenia zakladajú na vedeckých poznatkoch, stanoviskách odborníkov rešpektovaných vo vedeckej komunite, a overených dôkazoch. Vnímame, že najnovšie poznatky a návrhy riešenia adaptačných stratégií môžu byť iné ako doteraz zaužívané pravidlá. Nie sme protisystémové zoskupenie – našim cieľom je zrýchliť prispôsobovanie legislatívy novým poznatkom a klimatickým zmenám, s ohľadom na špecifiká našej krajiny.

2
Sme zameraní na aplikovateľné riešenia.

Veríme, že je nevyhnutné zavádzať zmysluplné globálne a dlhodobé mitigačné opatrenia na zmierňovanie vplyvu ľudskej činnosti na klimatické zmeny. My sa však zameriavame na adaptačné stratégie, ktoré pomáhajú spoločenstvám a jednotlivcom zvládať dopady klimatických zmien a budovať odolnosť voči nim v krátkodobom a strednodobom horizonte na individuálnej, komunitnej, miestnej a národnej úrovni.

3
Sme pragmaticky optimistickí.

K problematike klimatických zmien, adaptačných a zmierňujúcich opatrení sa staviame optimisticky a zároveň so zdravým rozumom a vedomím technologických možností. Zdôrazňujeme potrebu vyrovnaného prístupu, kritického myslenia a snahy predchádzať nadmernému technologickému optimizmu. Veríme, že prehodnotenie a transformácia spôsobu myslenia a fungovania spoločnosti vo vzťahu k spotrebe a energetickým nárokom je neoddeliteľnou súčasťou adaptačných a mitigačných stratégií.

4
Sme apolitickí.

Nesúhlasíme, aby mitigácia a adaptácia boli vnímané ako témy niektorého politického či ideologického spektra. 
Vidíme potrebu adaptácie na klimatické zmeny ako výzvu k novým životným postojom a otázkou bezpečnosti. 
Zámerne sa vyhýbame ideologickým konfliktom a podporujeme harmonickú diskusiu. Odsudzujeme akékoľvek prejavy extrémizmu a názorovú rozpoltenosť spoločnosti vnímame ako jednu z prekážok adaptácie spoločnosti na klimatické zmeny.

5
Sme otvorení spolupráci.

Hľadáme riešenia pre adaptačné stratégie prostredníctvom spolupráce so všetkými, ktorí sú ochotní a schopní prispieť. Spolupracujeme s ľuďmi ochotnými počúvať a rešpektovať iný názor a v záujme spoločných cieľov pristúpiť ku kompromisu. Rozdielnosť názorov vnímame ako priestor pre konštruktívnu diskusiu a vyostrený konflikt ako formu spoločenskej interakcie neakceptujeme. Veríme tiež, že vývoj adaptačných stratégií by mal byť skôr založený na spolupráci a hľadaní spoločných tém, než na konkurencii a hľadaní tém, ktoré nás rozdeľujú.

1.    Klimatické zmeny, či vplyv ľudskej činnosti na klimatické zmeny sú vedecký fakt a nie nepodložený názor.

2.   Znižovanie vplyvov na klimatické zmeny je nevyhnutnou stratégiou v záujme dlhodobej udržateľnosti civilizácie.

3.   V nadchádzajúcich desaťročiach budeme čeliť nezvratným klimatickým zmenám, ktoré budú nemalým spôsobom ovplyvňovať život, zdravie a bezpečnosť jednotlivca aj spoločnosti.

4. Nie je správne nazývať negatívne dopady extrémnych prejavov počasia a prírodných živlov na človeka ako povodeň, tornádo, sucho, atď. prírodnými katastrofami, keďže nejde o katastrofu pre prírodu, ale pre človeka, jeho činnosť a potreby. Zatiaľ čo mitigácia je znižovanie vplyvu ľudskej činnosti na prírodu a klimatické zmeny, cieľom adaptácie je znižovanie dopadov klimatických zmien na človeka, jeho činnosti a potreby.

5. Spoločnosť sa v záujme vlastnej bezpečnosti musí na klimatické zmeny adaptovať.

6.   Je dôležité, aby adaptácia obydlí, domov, komunít, sídiel a krajiny na klimatické zmeny bola považovaná za právo občanov Slovenskej republiky a zároveň za povinnosť zákonodárneho zboru, vlády, verejnej správy a samosprávy. Tieto subjekty by mali čo najrýchlejšie pripraviť, zabezpečiť a podporiť implementáciu adaptačných stratégií na individuálnej, komunitnej a štátnej úrovni.

7.   Potrebujeme nie len veľké teoretické adaptačné plány v globálnom meradle, ale hlavne stratégie a adaptačné opatrenia aplikovateľné v národnom, lokálnom až individuálnom meradle.

8.   Mitigácia, ktorej súčasťou je znižovanie nárokov na spotrebu energie a zdrojov je základným predpokladom úspešnej adaptácie. Avšak pozitívne výsledky úspešných mitigačných opatrení sa prejavia vo veľmi dlhodobom časovom horizonte, zatiaľ čo na klimatické zmeny už prebiehajúce sa musíme adaptovať teraz. Preto v prípade rozhodovania je dôležité, aby opatrenia zamerané na adaptáciu mali prioritu pred mitigačnými opatreniami, ak je to potrebné. 

9.   Adaptačné a mitigačné riešenia možno úspešne aplikovať v rámci technologických možností ľudstva, avšak je nevyhnutné, aby tento proces sprevádzal zmenu myslenia, prehodnotenie priorít, hodnotových postojov a celkovou zmenou životného štýlu spoločnosti, spoločenských skupín a jednotlivcov.

10.   Mitigačné opatrenia globálneho dosahu stále neprichádzajú v dostatočnom rozsahu ani v adekvátnom čase. S aplikáciou adaptačných opatrení nemožno čakať. Naopak je nevyhnutné bezodkladne tieto opatrenia uplatňovať na individuálnej, lokálnej a regionálnej úrovni.

11.    Transparentná a spravodlivá správa vecí verejných je základným predpokladom pre schopnosť spoločnosti prispôsobiť sa klimatickým zmenám, pretože adaptačné opatrenia si vyžadujú účinné a efektívne využívanie verejných finančných prostriedkov. Jedným z prvých krokov v rámci adaptačných opatrení by malo byť presadzovanie nulovej tolerancie voči korupcii.

12.   Efektívne adaptačné opatrenia často nie sú univerzálnymi riešeniami. Je dôležité, aby boli navrhované s ohľadom na lokálne hrozby a možnosti, pri zohľadnení sociálno-ekonomických podmienok a prispôsobené na rôzne úrovne rozsahu od individuálnych domov až po komunity, sídla a celé krajiny.

13.   Cieľom adaptačných opatrení je udržateľnosť civilizácie, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je kultúrne dedičstvo. Kultúrne dedičstvo si vyžaduje v tomto kontexte špecifický model ochrany, ktorý bude rešpektovať zachované hodnoty. Podstatou tejto stratégie je nielen ochrana ale aj zvýšenie celospoločenského významu kultúrneho dedičstva a upevnenie odkazu pre ďalšie generácie.

14.   Úspešná adaptácia na klimatické zmeny vyžaduje efektívnu ochranu zdrojov, decentralizáciu kontroly a vlastníctva týchto zdrojov a dosiahnutie energetickej sebestačnosti na rôznych úrovniach - od národnej až po lokálnu a individuálnu.

15.   Duševné zdravie a zvládanie klimatickej úzkosti sú neoddeliteľnou súčasťou adaptácie na klimatické zmeny.Aktívny proces adaptácie pomáha zmierniť rozsah klimatickej úzkosti.

16.   Hlavným cieľom adaptačných opatrení je maximálne ochrániť jednotlivca a spoločnosť pred dôsledkami klimatických zmien. Základné potreby osobnej a civilnej bezpečnosti majú prioritu pred slobodnou voľbou, ak sa výsledkom tejto voľby stáva zjavné ohrozenie bezpečnosti.

17.   Extrémne rozdiely v politických názoroch, ideológiách a náboženstvách, ako aj extrémistické správanie rôznych politických, ideologických a náboženských skupín, ktoré sú neochotné ustúpiť od svojich postojov a odmietajú konštruktívnu diskusiu, predstavujú významnú výzvu pre adaptáciu na klimatické zmeny. Tieto skupiny a jednotlivci vyvolávajú a udržiavajú nezmieriteľné konflikty, čo bráni spolupráci a ohrozuje bezpečnosť spoločnosti aj jednotlivcov v kontexte klimatických zmien.

18.  Adaptačné opatrenia musia byť implementované bezodkladne. Skúsenosti nám jasne ukazujú, že zákony a legislatívne normy sa nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť technologickým, spoločenským a klimatickým zmenám. Je preto eticky prijateľné požadovať a navrhovať adaptačné opatrenia, ktoré predchádzajú legislatívnym požiadavkám, pokiaľ príslušné zákony a normy nedokážu primerane zohľadniť súčasnú situáciu v súvislosti s klimatickými zmenami a nezabezpečujú dostatočnú ochranu jednotlivca a spoločnosti pred aktuálnymi hrozbami.

19.   Adaptáciu na klimatické zmeny je potrebné vnímať predovšetkým ako morálnu povinnosť. Ide o záväzok vytvoriť bezpečné podmienky pre život budúcich generácií podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia. Ekonomické a technické aspekty sa stávajú dôležitými až na druhom mieste.

20.   Znižovanie počtu novonarodených detí nie je spávnym riešením klimatických zmien, obzvlášť v krajinách, kde prirodzený prírastok obyvateľstva stagnuje alebo je dokonca záporný. Deti predstavujú dôvod, prečo prijímať adaptačné a zmierňujúce opatrenia; sú našou budúcnosťou a nádejou. Jednou z najvhodnejších ciest riešenia klimatických zmien je poskytnúť deťom dlhodobé zdravie, kvalitné vzdelanie a pomôcť im vybudovať si správne hodnotové orientácie, morálne princípy a prijateľný, zdravý životný štýl.

21.   Povinnosťou odbornej verejnosti je vzdelávať sa v témach adaptácie na klimatické zmeny, vzdelávať a informovať verejnosť o súčasných a budúcich dôsledkoch klimatických zmien a súvisiacich možných adaptačných opatreniach.

22.  Adaptačné stratégie, ktoré sa zameriavajú na úsporu energie a využívajú prírodné fyzikálne javy pri návrhu budov, komunít a sídiel, sú dôležité a mali by byť prioritou pred technologickými riešeniami na získavanie "zelenej" energie. Tieto stratégie umožňujú fungovanie aj bez potreby strojných technológií a zariadení.

Základné premisy a tézy na ktorých je postavená činnosť IAACC

Prihláste sa na odber noviniek aby Vám nič neuniklo.
(Maximálny počet 1 email za mesiac)

Ďakujeme za budovanie komunity ľudí, ktorí chcú pripraviť našu krajinu na klimatické zmeny.

Občianske združenie

Inštitút pre Architektúru Adaptovanú na Klimatické Zmeny (Institute for Architecture Adapted to Climate Change, IAACC)

IAACC

Ulica Štefana Moyzesa 2B , 917 01 Trnava, 

Slovenská republika.

00421 940 603 265

info(at)iaacc.eu

www.iaacc.eu

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • YouTube
  • TikTok

©2022 by IAACC. 

bottom of page